Menu

معرفی فرهنگسرا

 منطقه يك شهرداري تهران در بلنداي شهر تهران در دامنه هاي جنوبي رشته کوههاي البرز قرار گرفته است. اين منطقه از برخوردار‌ترين مناطق تهران به‌جهت داشتن منابع طبيعي، ميراث فرهنگي و تاريخي به‌شمار مي‌آيد. این منطقه داراي 10 ناحیه شهرداری و 23محله شهری است. مساحت منطقه بدون احتساب حريم 64 كيلومترمربع و با احتساب حريم منطقه حدود 210 كليومتر مربع است و حدود 445 هزار نفر در اين منطقه زندگي مي‌كنند.
دربند، درکه، توچال، کلکچال، اوین درکه و پارک‌های جمشیدیه و قیطریه و نیاوران از مکان‌های تفریحی و مراکز جذب گردشگر این منطقه هستند.وجود زیارتگاه‌های مهم تهران ـ امامزاده صالح ، امامزاده علی اکبر(ع) و امامزاده قاسم(ع) ـ، بازار تجریش، مراکز آموزش عالی و موسسات درمانی، استقرار سفارتخانه‌ها و نمايندگي سازمان‌های جهانی از جمله قابلیت‌های منطقه يك است. هم‌چنین کاخ موزه سعدآباد، کاخ ملت و کاخ نیاوران  خانه موزه دکتر حسابی  مرکز علوم و ستاره شناسی،موزه  حیات وحش دار آباد، موزه زمان و فرهنگسرای ملل نیز در این منطقه قرار دارد.

 

تاریخچه عمارت قیطریه
قیطریه ملک میرزا علی اصغر خان اتابک بود و ساختمان کاخ قیطریه که اکنون از آن به عنوان فرهنگسرای ملل یاد می شود توسط وی ساخته شده است، عده ای معتقد ند که اینجا خانه میرزا تقی خان امیر کبیر بوده است در حالی که این مسئله صحت نداشته و امیرکبیر هرگز در اینجا سکونت نداشته است. در سال 1372 این ملک توسط شهرداری تهران خریداری و مورد مرمت و تغییر کاربری قرار گرفت و به صورت فرهنگسرا مورد بهره برداری قرار گرفت، ساختمان فرهنگسرای ملل در سال 1379 دچار آتش سوزی شد و پس از آن مجدد مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و به صورت امروز در آمد.

مدیریت فرهنگی هنری منطقه1  
فرهنگسرای ملل که در وسط بوستان زیبای قیطریه قرار دارد، از سال 1373 شروع به فعاتیت کرده و در حال حاضر تبدیل به یک مرکز مهم فرهنگی هنری و آموزشی با بازه گسترده ای از خدمات آموزشی و فرهنگی برای ساکنان منطقه شده است.، این مرکز دارای امکاناتی از قبیل کتابخانه،نگارخانه،سالن همایش و کلاسهای آموزشی مختلف می باشد.
1-سالن فرهنگ:این سالن با 110 متر مربع مساحت،دارای سن با مساحت 24 متر مربع،و 85 صندلی ثابت است که تا 30 صندلی قابل افزایش ا ست،
امکانات این سالن شامل میکسر ، باند ،سیستم صوتی،پرده نمایش سیار،و سیستم گرمایشی و سرمایشی است.د راین سالن برنامه های مناسبتی زیادی اجرا می شود و هر هفته میزبان عده زیادی از شهروندان است.
اکران فیلم،اجرای موسیقی و تئاتر و برگزاری جشنها از عمده برنامه های این سالن است.
2-این نگارخانه ها در ورودی فرهنگسرای ملل قرار گرفته و و آنجا را به صورتی چشم نواز برای مراجعه کنندگان در آرورده است ،این گالری هر هفته میزبان هنرمندان است و متقاضیان برای استفاده از نگارخانه ها باید لوح فشرده آثار خود را به مسول نگارخانه تحویل دهند.
3-واحد آموزش فرهنگسرای ملل:این واحد برگزاری کلاسهای مختلف علمی ،هنری،فرهنگی در رده های سنب مختلف را برعهده دارد.
این واحد با بیش از 50 عنوان کلاس در فصول مختلف آماده ارائه خدمات به شهر وندان است.
4-واحد کانونهای فرهنگسرای ملل:این واحد در جهت سامان بخشیدن به واحدهای مردم نهاد در حوزه های عمومی و تخصصی به شناسایی ، و رسمیت بخشیدن و سامان دهی به این تشکلها می پردازد.
هر تشکل غیر رسمی در منطقه می تواند با مراجعه به فرهنگسرا ی ملل و معرفی زمینه فعالیت خود مجوز فعالیت رسمی دریافت دارد.

کتابخانه امیرکبیر

این کتابخانه در جوار فرهنگسرای ملل واقع شده و دارای 360 متر مربع مساحت است  دارای ،دو سالن مطالعه مجزا و بیش از 26000 جلد کتاب  است .این کتابخانه دارای بخش های  امانات،مرجع و نشریات و قسمت کودکان است. برگزاری مسابقات،نمایشگاه کتاب،نشستهای تخصصی،بازدیدهای علمی،و... از فعالیتهای جنبی این مرکز است..

ساعت کار کتابخانه امیر کبیر از ساعت 8 صبح تا ساعت 23 است.
تلفن: 22207051

 

سالن فرهنگ

این سالن با مساحت 110 متر دارای سن با مساحت 24 متر مربع و 85 صندلی ثابت است که تا 30صندلی قابل افزایش است .

امکانات این سان شامل میکسر، باند، سیستم صوتی ، پرده نمایش سیارو سیستم گرمایشی و سرمایشی است .اکران فیلم ، اجرای موسیقی و تائتر و برگزاری جشن ها و برنامه های مناسبتی  از عمده برنامه های این سالن است.

 

نگارخانه ها

نگارخانه شماره 1 و 2 فرهنگسرای ملل درب ورودی فرهنگسرا قرار دارد و فضای ورودی فرهنگسرا را برای مخاطبین چشم نواز کرده است . این نگارخانه ها با برگزاری نمایشگاههای هنری ، هنرهای تجسمی و دستی در جهت حمایت از هنرهای بومی و محلی منطقه نقش بسزایی دارد.هر نگارخانه ظرفیت 30 تابلو را دارا می باشد.

واحد آموزش

این واحد برگزاری دوره های اموزشی علمی ، هنری ، ورزشی ، موسیقی و  فرهنگی  را دررده های سنی مختلف را به عهده دارد و بیش از 50 عنوان کلاس را در فصول مختلف سال برای شهروندان برگزار می کند.

واحد کانون‌ها

این واحد در جهت سامان بخشیدن به واحدهای مردم نهاد در حوزه های عمومی و تخصصی نقش دارد و  به شناسایی و رسمیت بخشیدن و ساماندهی به این تشکل ها می پردازد.هر تشکل غیررسمی در منطقه می تواند با مراجعه به فرهنگسرا معرفی زمینه فعالیت خود مجوز رسمی دریافت کند.

 

 

ایمان کرد

مدیر فعلی مدیریت فرهنگی هنری منطقه 1 و فرهنگسرای ملل

 

جهت دریافت فایل اطلاعات و قیمت های آثار کلیک نمایید
دی ان ان